Ez talán az első olyan kérdés, mely mindenki fejében megfordul, ha valami új, jobb, (itthon még kevésbé) ismert dologról van szó. Idézném kollégámat, aki az előző bejegyzésben ezt válaszolta arra a kérdésre, hogy a passzívház minőség mennyivel kerül többe?:
"A passzívházak esetleges többletköltsége sok tényezőtől függ. Egy átlagos 120-140 m2-es családi ház esetében 0-20 %-os többletköltséggel számolhatsz azonos kialakítású épület esetén. Megfelelő tömegformálással, kedvező tájolással és még számos tényező gondos figyelembevételével a különbözet 0-5 %-ig csökkenthető."
Valóban. Átlagosan mondjuk 8-10 % a felár. Úgyhogy a kör kissé beszűkült, de még mindig eléggé nyitott a kérdés, ha arra az "attól függ"-re gondolunk. Itt jelentkezik a legelső különbség a passzívház és a hagyományos építés között: a LEGELSŐ lépéstől, a gondolattól és szándéktól fogva célszerű konzultálni passzívháztervezővel ahhoz, hogy a legkisebb többletköltséggel tudjuk megvalósítani a kívánt beruházást.
Megvette már a telket? Ha nem és passzívházban (is)gondolkodik, beszéljünk arról, milyen a legideálisabb tájolás passzívház esetén. Ha már Öné álmai laposa (hegyoldala vagy bármi), nézzük meg az adottságoknak legmegfelelőbb elrendezést. A kör tovább szűkíthető egészen odáig, hogy meglévő épületből csináljunk passzívházat. De ez nem jelenti azt, hogy utóbbi jár arányában a legmagasabb többletköltséggel.
Ebből talán érezhető, hogy sok tényezős a dolog, ami az árat befolyásolja és ezért kíván erre specializált szakértelmet. Egy biztos: ahhoz, hogy a "legolcsóbban" megússza, minél előbb kell a konkrét épületet elemezni, méghozzá az építésztervezőnek ÉS a gépésztervezőnek. Itt nincs olyan, hogy majd az engedélyezési terv készítésének közepén megkérdezzük a gépész kollégát, hogy rá tudna-e majd nézni, mert van 1-2 kérdésünk. A passzívháztervezés másik ill. legalapvetőbb jellemzője, hogy a házat a benne foglaltatott gépészeti és elektromos szerelvények 100%-os figyelembevételével kell TERVEZNI (nem úgy, hogy besaccoljuk, hogy oda talán még majd teszünk...meg legfeljebb bevéssük...). Vagyis itt nem lehet megúszni a kiviteli terv készítését, ahogyan azt Magyarországon előszeretettel teszik költségcsökkentés címszóval. A passzívház az "utolsó szögig" létezik már papíron. Ez alapfeltétele BÁRMILYEN jó minőségben elkészülő háznak. (A következő pedig a műszaki ellenőrzés felügyelete alatt végzett kivitelezés. De ez már egy másik bejegyzés témája.)
2009. március 28., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése